← Tüm AI Raporları
SISE 2026/03 Detaylı Finansal Analiz
9 Mayıs 2026 Rapor SISE cam kimya soda külü düzcam Sanayi bilanço analizi 1Ç26 Şişecam

Bu rapor, Claude Opus 4.7 tarafından cam ve kimyasallar sektörü için tanımlı analiz prensipleriyle hazırlanmıştır. Şişecam, KAP'ta "Holdingler ve Yatırım Şirketleri" sınıfında yer almakla birlikte, faaliyet yapısı itibarıyla düzcam, cam elyaf, soda külü ve krom kimyasalları üretimi yapan bir sanayi konglomeratıdır; analiz bu perspektifle hazırlanmıştır. Yapay zekâ destekli üretim sürecinde veri hataları ve halüsinasyon riskleri bulunabilir; yatırım kararlarında raporda atıfta bulunulan kaynakların birinci elden doğrulanması gereklidir. Raporun sonundaki yasal uyarının da mutlaka okunması tavsiye edilir.

Veri kesim noktası: 2026/03 konsolide finansalları (KAP 08.05.2026) ve 08.05.2026 piyasa verileri. Tüm tutarlar aksi belirtilmedikçe TMS 29 uyarınca 31 Mart 2026 satın alma gücü ile ifade edilmiştir (bin TL).


1. Yönetici Özeti

Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları (SISE), 2026 yılının ilk çeyreğinde 1.884 mn TL ana ortaklık net kârı açıklayarak geçen yılın aynı dönemine göre %14,8 büyüme kaydetti (gelir tablosu, 2026/03 konsolide, KAP). Hasılat nominal bazda %-3,4 gerileyerek 57.478 mn TL'ye inerken, brüt kâr marjı 400 baz puan genişleyerek %27,7'ye ulaştı; FAVÖK ise %14 artışla 4.023 mn TL olarak gerçekleşti (faaliyet raporu, 2026/03, KAP).

Çeyreğin öne çıkan dinamikleri:

Piyasa verisi ve aracı kurum aktarımı: 08 Mayıs 2026 kapanışı 51,80 TL. 14 farklı aracı kurumun (tümü bilanço açıklaması öncesinde yayımlanmış) güncel hedef fiyat ortalaması 61,44 TL, medyanı 61,60 TL. Tavsiye dağılımı: 5 AL, 3 Endeks Üstü, 3 TUT, 2 Endekse Paralel, 1 belirtilmemiş. Hedef fiyat aralığı 49,00–71,05 TL (detay Bölüm 8.1'de).

Temel risk başlıkları: Hürmüz Boğazı gerginliğinin enerji maliyetlerine etkisi (Brent Mart'ta %+40, TTF %+60; faaliyet raporu, 2026/03), negatif reel ROIC'in sürdürülebilirliği, ve İş Bankası ilişkili taraf mali borçlarındaki 4 katlık artış (1.586 → 6.413 mn TL; finansal rapor dipnotları, sayfa 69–73, KAP).


2. Gelir Tablosu Analizi

2.1 Gelir ve Kârlılık Görünümü

Kalem (mn TL) 1Ç25 1Ç26 YoY Δ
Hasılat ~59.500 57.478 %-3,4
Brüt kâr ~14.070 15.900 %+13
Brüt kâr marjı ~%23,7 %27,7 +400 bps
FAVÖK ~3.530 4.023 %+14
FAVÖK marjı ~%5,9 %7,0 +110 bps
Ana ortaklık net kâr ~1.641 1.884 %+14,8

Kaynak: Gelir tablosu ve faaliyet raporu, 2026/03 konsolide (KAP). 1Ç25 rakamları TMS 29 düzeltmeli karşılaştırmalı kolondan alınmıştır.

Hasılat gerilemesine rağmen kârlılıktaki iyileşme dikkat çekicidir. Brüt marjın 400 baz puan genişlemesi, satış maliyetlerindeki göreli düşüşe işaret etmektedir. TMS 29 enflasyon düzeltmeleri nedeniyle satın alma gücü cinsinden mutlak hasılatın gerilediği bir dönemde maliyetlerin daha hızlı düşmesi, Grup'un fiyatlama gücünü koruduğunu ve/veya hammadde maliyetlerinden olumlu ayrışma yaşadığını göstermektedir.

2.2 FAVÖK Bileşenleri

FAVÖK marjının %7,0 seviyesine ulaşması, amortisman ve itfa giderleri dışarıda bırakıldığında operasyonel verimlilikteki toparlanmayı yansıtmaktadır. Ancak cam ve kimya sektörlerinde enerji yoğun üretim yapısı göz önüne alındığında, Hürmüz Boğazı gerginliğinin Mart ayında tetiklediği enerji fiyat artışlarının (Brent %+40, TTF %+60; faaliyet raporu, 2026/03) tam etkisinin 2Ç26'da ortaya çıkması olasıdır — çeyreğin büyük bölümü bu artışlardan önce kapanmıştır.

2.3 Net Kâr ve Hisse Başı Kazanç

Ana ortaklık net kârı 1.884 mn TL ile %14,8 büyüme gösterdi. Seyreltilmiş hisse başı kazanç 0,5060 TL olarak gerçekleşti (finansal rapor dipnotları, sayfa 68, KAP). Yıllıklandırılmış EPS bazında F/K çarpanı ~25,6x seviyesine karşılık gelmektedir; ancak bu rakam TMS 29'un yarattığı parasal kayıp/kazanç etkilerinden arındırılmamıştır.


3. Bilanço Analizi

3.1 Varlık Yapısı

Kalem (mn TL) 31.12.2025 31.03.2026 Δ
Toplam varlıklar ~555.000 538.361 %-3
Nakit ve nakit benzerleri 41.975 42.441 %+1
Finansal yatırımlar 3.372 4.675 %+39
Ticari alacaklar 43.707 44.621 %+2

Kaynak: Bilanço, 2026/03 konsolide (KAP) ve finansal rapor dipnotları, sayfa 86 (KAP).

Toplam varlıklardaki %-3 gerilemenin ana sürücüsü, 7.509 mn TL'lik yatırım amaçlı gayrimenkul satışı (nakit akış tablosu, 2026/03, KAP) ve TMS 29 parasal kayıp etkisidir. Nakit pozisyonu 42,4 mlr TL ile güçlü kalmaya devam etmektedir; sabit faizli nakit oranı %85'e yükselmiştir (35,9 mlr TL sabit faizli; finansal rapor dipnotları, sayfa 86, KAP).

3.2 Borç Yapısı — Vade Dönüşümü

Çeyreğin en belirgin bilanço hamlesi, kısa vadeli borçların uzun vadeye taşınmasıdır:

Borç kalemi (mn TL) 31.12.2025 31.03.2026 Δ
Kısa vadeli borçlanmalar 69.511 42.434 %-39
└ KV krediler 18.326 12.266 %-33
└ Diğer mali borçlar 4.428 9.714 %+119
└ UV borçların KV kısımları 46.758 20.453 %-56
└ UV kredi KV taksitleri 18.607 14.101 %-24
└ Tahvil KV kısımları 26.677 4.662 %-83
└ Kiralama KV 1.479 1.691 %+14
Uzun vadeli borçlanmalar 108.669 128.281 %+18
└ UV krediler 35.386 36.957 %+4
└ Çıkarılmış tahviller 70.849 88.952 %+26
└ Kiralama UV 2.435 2.372 %-3
Toplam borçlanma 178.180 170.715 %-4

Kaynak: Finansal rapor dipnotları, sayfa 32 (KAP).

Toplam borçlanma %-4 gerilerken yapısal dönüşüm çarpıcıdır. UV borçlanmaların KV kısımlarındaki 26,3 mlr TL'lik düşüşün ana kaynağı, Mart 2026 vadeli 700 mn USD Eurobond'un Şubat 2026'da erken itfa edilmesidir (toplam 382,7 mn USD anapara + faiz ödendi; finansal rapor dipnotları, sayfa 32, KAP). Karşılığında, Ocak 2026'da ihraç edilen 500 mn USD yeni Eurobond (%8,375 kupon, Ocak 2033 vade) UV çıkarılmış tahvilleri artırmıştır.

3.3 Eurobond Portföyü

ISIN Vade Kupon Tutar (mn USD)
XS2812381247 + US829688AA82 Mayıs 2029 %8,250 675
XS2812381676 + US829688AB65 Mayıs 2032 %8,625 825
XS3272983563 + US829688AC49 Ocak 2033 %8,375 500
Toplam 2.000

Kaynak: Finansal rapor dipnotları, sayfa 33 (KAP).

Ayrıca yurtiçinde 1,9 mlr TL tutarında, %46 kuponlu, Mayıs 2026 vadeli TL cinsi tahvil mevcuttur (TRSSISE52611; finansal rapor dipnotları, sayfa 33, KAP). Bu tahvilin vadesi rapor tarihi itibarıyla yaklaşmaktadır.

3.4 Net Borç ve Kaldıraç

Metrik 31.12.2025 31.03.2026
Net borç (mn TL) ~136.200 128.274
Net borç / Toplam özkaynak ~%49 ~%45
Net borç / Yıllıklandırılmış FAVÖK ~8,5x ~8,0x

Net borç = Toplam borçlanma − Nakit ve nakit benzerleri. FAVÖK yıllıklandırma: 1Ç26 FAVÖK × 4 (kaba tahmin).

Net borç %−6 gerileyerek 128,3 mlr TL'ye indi. Ancak yıllıklandırılmış FAVÖK'e oranla ~8,0x seviyesi yüksektir; mevsimsellik ve TMS 29'un amortisman etkisi göz önünde bulundurulmalıdır.

3.5 Döviz Pozisyonu

Pozisyon (mn TL) 31.03.2026
Brüt döviz varlıklar 112.652
Brüt döviz yükümlülükler 229.870
Türev öncesi net kısa 117.218
Türev pozisyonu (net uzun) ~137.965
Türev dahil net uzun 20.747

Kaynak: Finansal rapor dipnotları, sayfa 81–82 (KAP).

Grup, konsolide bazda 117,2 mlr TL'lik brüt kısa döviz pozisyonunu, net yatırım riskinden korunma muhasebesi kapsamındaki türev araçlarıyla kapatarak 20,7 mlr TL net uzun pozisyona geçmiştir. Türev portföyünün etkinliği bilançonun en kritik kırılganlık noktalarından biridir — türev kapanma riski veya baz riski oluşması halinde brüt açık pozisyon devreye girer.

3.6 Faiz Yapısı

Sınıf Değişken faizli Sabit faizli Toplam
Banka kredileri 49.651 23.380 73.038
Borçlanma senetleri 93.614 93.614
Kiralama 4.063 4.063
Toplam yükümlülük 49.651 121.057 170.715

Kaynak: Finansal rapor dipnotları, sayfa 86 (KAP).

Borçlanmanın %71'i sabit faizlidir ve büyük kısmı Eurobond'lardan oluşmaktadır. Değişken faizli banka kredileri (49,7 mlr TL) faiz oranı değişimlerine duyarlıdır; bunların %26'sı 3 aydan kısa vadeli yeniden fiyatlama dönemine sahiptir (12,9 mlr TL; finansal rapor dipnotları, sayfa 32, KAP).


4. Nakit Akış Analizi

Nakit akış kalemi (mn TL) 1Ç26
İşletme faaliyetlerinden nakit akışı +1.421
Yatırım faaliyetlerinden nakit akışı +3.080
└ Yatırım amaçlı gayrimenkul satışı +7.509
└ Maddi duran varlık alımları (CAPEX) -5.744
Finansman faaliyetlerinden nakit akışı +353
Net nakit değişimi ~+4.854

Kaynak: Nakit akış tablosu, 2026/03 konsolide (KAP) ve faaliyet raporu, sayfa 19 (KAP).

4.1 İşletme Nakit Akışı

1,4 mlr TL'lik işletme nakit akışı, 1,9 mlr TL net kâra karşılık ~%75 nakit dönüşüm oranına işaret etmektedir. İşletme sermayesi hareketlerindeki negatif katkı (ticari alacaklardaki artış ve ticari borçlardaki azalma) dönüşüm oranını baskılamıştır.

4.2 Yatırım Nakit Akışı — Gayrimenkul Satışı Etkisi

Yatırım nakit akışının pozitif olması olağandışı bir durumdur. 7,5 mlr TL'lik yatırım amaçlı gayrimenkul satışı, 5,7 mlr TL'lik CAPEX harcamasını fazlasıyla karşılamıştır. Bu satış bir defalık (one-off) niteliktedir; tekrarlayan yatırım nakit akışı normalleştirildiğinde negatif bölgede kalacaktır. CAPEX/Amortisman oranı yatırım yoğunluğunun sürdüğüne işaret etmektedir.

4.3 Finansman Nakit Akışı

Finansman faaliyetlerinden net +353 mn TL'lik nakit girişi, yeni borçlanma ile mevcut borç ödemelerinin dengesini yansıtmaktadır. Dönem içinde 18,7 mlr TL yeni borçlanma alınırken 18,3 mlr TL borç ödemesi yapılmıştır (finansal rapor dipnotları, sayfa 33, KAP). Net etki sınırlıdır; ancak vade yapısı belirgin biçimde uzamıştır.

4.4 Serbest Nakit Akışı

Gayrimenkul satışı hariç tutulduğunda serbest nakit akışı (İşletme − CAPEX) negatiftir: 1.421 − 5.744 = −4.323 mn TL. Bu durum, Grup'un yüksek yatırım harcamalarının operasyonel nakit yaratımıyla karşılanamadığını ve dış finansmana bağımlılığın sürdüğünü göstermektedir.


5. Faaliyet Raporu Değerlendirmesi

5.1 Üretim ve Pazar Koşulları

Şişecam, düzcam, cam elyaf, cam ev eşyası, kimyasallar (soda külü, krom bileşikleri) ve enerji segmentlerinde faaliyet göstermektedir. Faaliyet raporuna göre (2026/03, KAP):

5.2 Enerji Maliyeti ve Hürmüz Boğazı Riski

Cam üretimi doğalgaz yoğun bir süreçtir — fırınlar 1.500°C+ sıcaklıkta kesintisiz çalışır ve enerji, üretim maliyetinin en büyük kalemlerinden birini oluşturur. Soda külü üretiminde de Solvay prosesi önemli enerji girdisi gerektirir. Faaliyet raporunda Hürmüz Boğazı gerginliğinin enerji fiyatlarına etkisi özellikle vurgulanmıştır: Mart ayında Brent petrol fiyatı bir önceki aya göre %40, Avrupa doğalgaz referans fiyatı (TTF) ise %60 artmıştır (faaliyet raporu, 2026/03, KAP). 1Ç26 brüt marjının genişlemesi bu artıştan önce kilitlenen enerji maliyetleriyle açıklanabilir; 2Ç26'da yeni fiyatlamaların devreye girmesiyle marj baskısı oluşması olasıdır.

5.3 Soda Külü ve Düzcam Piyasa Dinamikleri

Şişecam, global soda külü piyasasının en büyük üreticilerinden biridir. Soda külü fiyatları 2025 yılında baskı altında kalmış, ancak 1Ç26'da görece istikrar kazanmıştır. Düzcam segmentinde ise Avrupa inşaat sektöründeki yavaşlama talep baskısı oluşturmaya devam etmekte; buna karşılık enerji verimliliği ve güneş enerjisi paneli camı gibi yüksek katma değerli ürünler yapısal büyüme alanları olarak öne çıkmaktadır (faaliyet raporu, 2026/03, KAP).

5.4 Yatırım Programı

Dönemde 5.744 mn TL CAPEX harcaması gerçekleştirilmiştir (faaliyet raporu, sayfa 19, KAP). Grup'un kapasite artırım ve modernizasyon yatırımları devam etmekte olup, bu düzey yıllıklandırıldığında ~23 mlr TL'ye karşılık gelmektedir — yüksek bir yatırım yoğunluğu.

5.5 Temel Rasyolar

Rasyo 1Ç26
Cari oran 1,68
Brüt kâr marjı %27,7
FAVÖK marjı %7,0
Özkaynak kârlılığı (ROE, çeyreklik) %4,2
Yatırılan sermaye getirisi (ROIC) %−0,8

Kaynak: Faaliyet raporu, sayfa 19 (KAP).

ROIC'in negatif olması, TMS 29 düzeltmeleri sonrası yatırılan sermayenin reel getiri üretemediği anlamına gelmektedir. Bu durum, yüksek CAPEX harcamaları ve geniş sabit varlık tabanı olan sermaye yoğun şirketlerde TMS 29 uygulamasının yarattığı bir baskıdır; ancak uzun dönemde reel değer yaratımı sorgulanmalıdır.


§6 (Yönetim Söylemi ve Medya Tonu) — Bilançonun KAP'ta yayımlandığı 08.05.2026 tarihi sonrasında yayımlanan aracı kurum güncellemesi veya derinlikli medya analizi tespit edilememiştir. Mevcut 14 aracı kurum hedef fiyatının tamamı bilanço öncesi tarihlere aittir. Bu nedenle bu bölüm atlanmıştır.


7. Gözden Kaçabilecek Noktalar

7.1 İş Bankası İlişkili Taraf Mali Borçlarındaki Sıçrama

İş Bankası Grubu'na (hakim ortak, %52,58 pay; kurumsal bilgi kartı, KAP) olan diğer mali borçlar çeyrek içinde 1.586 mn TL'den 6.413 mn TL'ye yükselmiştir — yaklaşık 4 kat artış (finansal rapor dipnotları, sayfa 69–73, KAP). Bu kalem tedarikçi finansman sistemi ve akreditif borçlarını içermektedir. Artışın operasyonel bir saikle mi (mevsimsel ihtiyaç) yoksa grup içi likidite transferi amaçlı mı olduğu dipnotlarda ayrıştırılmamıştır.

7.2 Diğer Mali Borçlardaki Artış (Tedarikçi Finansmanı)

Konsolide bazda kısa vadeli diğer mali borçlar (kredi kartı, tedarikçi finansman sistemi, faktoring, akreditif) 4.428 mn TL'den 9.714 mn TL'ye yükselmiştir (%+119; finansal rapor dipnotları, sayfa 32, KAP). Tedarikçi finansmanı artışı, ticari borçların bilançoda azalmasına rağmen gerçek ödeme yükümlülüğünün ertelenmesi anlamına gelebilir; borç yapısı analizinde göz ardı edilmemelidir.

7.3 Gayrimenkul Satışı: Bir Defalık mı, Yapısal mı?

7.509 mn TL'lik yatırım amaçlı gayrimenkul satışı, yatırım nakit akışını pozitife çevirmiş ve net borçtaki azalmaya katkıda bulunmuştur. Ancak bu kalem tekrarlanabilir değildir. Gayrimenkul satışı hariç tutulduğunda serbest nakit akışı −4,3 mlr TL negatiftir. Gelecek çeyreklerde benzer varlık satışı gerçekleşmezse nakit akış profili belirgin biçimde kötüleşecektir.

7.4 Türev Portföyü Kırılganlığı

Brüt 117 mlr TL kısa döviz pozisyonunun türevlerle kapatılması etkin bir strateji olmakla birlikte, türev karşı taraf riski, baz riski ve rollover maliyeti gizli risk kalemlerini oluşturmaktadır. Türev pozisyonunun brüt açık pozisyonun ~%118'ine ulaşması (137,9 / 117,2), yüksek hedge oranına işaret etmektedir; ancak piyasa stresi dönemlerinde margin çağrıları likidite baskısı yaratabilir.

7.5 Negatif ROIC'in Anlamı

TMS 29 düzeltmeleri sonrası ROIC'in %-0,8 olması, Grup'un yatırım sermayesi üzerinden reel getiri üretemediğini göstermektedir. Enflasyon düzeltmesi öncesi nominal ROIC pozitif olsa da, satın alma gücü cinsinden değer yaratımı sorgulanabilir. Bu durum özellikle yüksek CAPEX dönemlerinde belirginleşmektedir; yatırımların getirisinin enflasyonun üzerinde gerçekleşip gerçekleşmeyeceği uzun vadeli değerleme için kritiktir.

7.6 Segment Bazlı Kârlılık Şeffaflığı

Şişecam konsolide bazda raporlama yapmakta olup düzcam, cam elyaf, cam ev eşyası, kimyasallar ve enerji segmentlerinin ayrı ayrı FAVÖK marjları kamuya açık konsolide finansallarda detaylı verilmemektedir. Segmentler arası çapraz sübvansiyon riski (güçlü segmentin zayıf segmenti taşıması) değerlendirilemediğinden, konsolide marj iyileşmesinin hangi segmentten kaynaklandığı belirsiz kalmaktadır. Yatırımcılar için segment bazlı faaliyet kârı dağılımı — özellikle kimyasallar (soda külü) ile düzcam arasındaki fark — kritik bir izleme noktasıdır.

7.7 Enerji Maliyet Gecikmesi (Lag Etkisi)

1Ç26'daki brüt marj genişlemesi ile Mart ayındaki enerji fiyat artışları arasında bir zamanlama uyumsuzluğu mevcuttur. Doğalgaz alım sözleşmeleri genellikle 1-3 aylık gecikmeli fiyatlandırma içerdiğinden, Mart'taki TTF sıçramasının (+%60) tam etkisi 2Ç26 veya 3Ç26 maliyetlerine yansıyacaktır. Dolayısıyla 1Ç26'daki marj iyileşmesi kısmen zamanlama avantajından kaynaklanıyor olabilir.

7.8 Tahvil İtfası ve Yeni İhraç — Maliyet Etkisi

Erken itfa edilen 700 mn USD Eurobond %6,95 kupon taşırken, yeni ihraç edilen 500 mn USD Eurobond %8,375 kupon taşımaktadır — 140 baz puan daha yüksek maliyetli finansman. Daha yüksek kuponla daha uzun vadeye taşınmanın yıllık faiz yükünü artırıcı etkisi bulunmaktadır; ancak vade uzatmanın sağladığı refinansman riski azaltımı bu ek maliyeti kısmen telafi etmektedir.


8. Sektörel Benchmark ve Piyasa Değerlemesi

8.1 Aracı Kurum Hedef Fiyatları

Aşağıdaki tablodaki tüm hedef fiyatlar, bilançonun KAP'ta açıklandığı 08.05.2026 tarihinden önce yayımlanmıştır ve 1Ç26 sonuçlarını yansıtmamaktadır.

Kurum Yayın tarihi Tavsiye Hedef fiyat (TL)
Ahlatcı 13.04.2026 AL 71,05
GCM 17.02.2026 69,00
Halk 18.02.2026 AL 68,50
Alnus 17.02.2026 AL 65,55
Şeker 17.02.2026 AL 65,00
Yat. Fin. 02.02.2026 Endeks Üstü 65,00
Vakıf 17.02.2026 AL 63,20
Gedik 16.04.2026 Endeks Üstü 60,00
Deniz 17.02.2026 TUT 60,00
TEB Yat. 02.02.2026 Endeks Üstü 60,00
Ünlü 12.01.2026 TUT 56,90
Ata 02.02.2026 TUT 55,00
Garanti 08.01.2026 Endekse Paralel 52,00
Oyak 24.12.2025 Endekse Paralel 49,00

Kaynak: Aracı kurum hedef fiyat veritabanı, erişim 09.05.2026.

Konsensüs özeti (14 kurum): Ortalama 61,44 TL | Medyan 61,60 TL | Aralık 49,00–71,05 TL | Cari fiyat 51,80 TL

8.2 Temel Çarpanlar

Çarpan SISE 1Ç26
F/K (yıllıklandırılmış, TMS 29) ~25,6x
Net borç/FAVÖK (yıllıklandırılmış) ~8,0x

F/K hesaplaması: Hisse başı kazanç 0,5060 TL (finansal rapor dipnotları, sayfa 68, KAP), cari fiyat 51,80 TL / (0,5060 × 4) ≈ 25,6x.

Şişecam, cam ve kimyasallar alanında dikey entegre bir sanayi konglomeratıdır. Çok segmentli yapılarda segment bazlı kârlılık şeffaflığının sınırlı olması, piyasanın konglomerat iskontosu uygulamasına yol açabilmektedir. Yatırımcılar açısından segment bazlı FAVÖK dağılımı (düzcam, cam elyaf, kimyasallar, enerji) ve her bir segmentin döngüsel konumu değerleme için belirleyicidir.


9. İzlenmesi Gereken Metrikler

Metrik Neden önemli İzleme sıklığı
Enerji maliyeti / Hasılat oranı Hürmüz Boğazı kaynaklı doğalgaz/petrol artışının marjlara etkisi 2Ç26'da netleşecek Çeyreklik
Serbest nakit akışı (gayrimenkul satışı hariç) 1Ç26'da −4,3 mlr TL; normalleşme eğilimi belirsiz Çeyreklik
ROIC eğilimi TMS 29 bazında reel getiri negatif; iyileşme yönü yatırım tezini şekillendirir Çeyreklik
Türev portföyü / Brüt açık pozisyon oranı %118 hedge oranının sürdürülebilirliği ve rollover maliyeti Çeyreklik
İş Bankası ilişkili taraf bakiyeleri 4 kat artışın geçici mi kalıcı mı olduğu Çeyreklik
KV borçlanma / Toplam borçlanma oranı 1Ç26'da %25'e düştü (%39'dan); vade yapısı iyileşmesinin kalıcılığı Çeyreklik
Eurobond spread'leri 2 mlr USD yurtdışı borçlanma portföyünün piyasa algısı Sürekli
Soda külü spot fiyatları Kimyasallar segmentinin kârlılığı için belirleyici; global arz-talep dengesi Aylık
Düzcam fiyatları ve Avrupa inşaat PMI Düzcam segmenti talebi Avrupa inşaat döngüsüne bağlı Aylık
Doğalgaz birim maliyeti / Ton başı üretim maliyeti Enerji yoğun üretimde marj sürekliliğinin göstergesi; lag etkisi 2Ç26'da ortaya çıkacak Çeyreklik
Segment bazlı faaliyet kârı dağılımı Konsolide marj genişlemesinin kaynağı ve çapraz sübvansiyon riski Çeyreklik
Yurtiçi TL tahvil (Mayıs 2026 vade) itfası 1,9 mlr TL yaklaşan vade; refinansman veya nakit ödeme tercihi Yakın dönem
Kapasite kullanım oranları (segment bazlı) Cam fırınları kesintisiz çalışır; düşük KKO birim maliyeti artırır Çeyreklik

Bu raporda yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan görüş ve bilgiler genel nitelikte olup, herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler kişinin mali durumu ile risk ve getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilere uygun sonuçlar doğurmayabilir. Raporda kullanılan veriler kamuya açık kaynaklardan derlenmiş olup bilgilerin doğruluğu ve güncelliği konusunda herhangi bir garanti verilmemektedir. Yatırım kararlarınızdan doğabilecek her türlü sonuçtan şahsen sorumlu olduğunuzu unutmayınız.

Yasal Uyarı

Bu raporda yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan görüş ve bilgiler genel nitelikte olup, herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler kişinin mali durumu ile risk ve getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilere uygun sonuçlar doğurmayabilir. Raporda kullanılan veriler kamuya açık kaynaklardan derlenmiş olup bilgilerin doğruluğu ve güncelliği konusunda herhangi bir garanti verilmemektedir. Yatırım kararlarınızdan doğabilecek her türlü sonuçtan şahsen sorumlu olduğunuzu unutmayınız.