← Tüm AI Raporları
TCKRC — Şirket Profili
8 Mayıs 2026 Rapor sirket-profili bist

Bu rapor, Opus 4.7 tarafından ana metal sanayi sektörü için tanımlı analiz prensipleriyle hazırlanmıştır. Yapay zekâ destekli üretim sürecinde veri hataları ve halüsinasyon riskleri bulunabilir; yatırım kararlarında raporda atıfta bulunulan kaynakların birinci elden doğrulanması gereklidir. Raporun sonundaki yasal uyarının da mutlaka okunması tavsiye edilir.

1. Genel Bilgiler

BilgiDeğer
Şirket UnvanıKıraç Galvaniz Telekominikasyon Metal Makine İnşaat Elektrik Sanayi ve Ticaret A.Ş.
BIST KoduTCKRC
Sektör (KAP)İmalat / Ana Metal Sanayi
PazarYıldız Pazar
İlk İşlem Tarihi21.08.2024
MerkezKestel / Bursa
Üretim TesisleriKestel / Bursa; Bozüyük / Bilecik; Başköy / Bursa-Nilüfer (yapım aşamasında)
Tescil Tarihi23.05.2006
Kayıtlı Sermaye Tavanı1.000.000.000 TL
Ödenmiş Sermaye170.000.000 TL
Fiili Dolaşım Oranı%32,28 (54,9 mn adet)
EndekslerBIST TÜM-100, BIST METAL ANA, BIST SINAİ, BIST YILDIZ, BIST HALKA ARZ, BIST 500, BIST BURSA
Bağımsız DenetçiHSY Danışmanlık ve Bağımsız Denetim A.Ş.
Webwww.tck.com.tr

Kıraç Galvaniz, 2006 yılında Bursa'da kurulan ve çelik otokorkuluk imalatı ile sıcak daldırma galvanizleme alanlarında faaliyet gösteren bir metal işleme şirketidir. Şirket, Ağustos 2024'te Borsa İstanbul Yıldız Pazar'da işlem görmeye başlamıştır.

Sermaye, A Grubu (25 mn TL, nama yazılı, borsada işlem görmüyor) ve B Grubu (145 mn TL, hamiline, borsada işlem görüyor) olmak üzere iki pay grubundan oluşmaktadır. A Grubu paylar imtiyazlı oy hakkı içermektedir.

2. Ortaklık Yapısı ve Yönetim

2.1 Ortaklık Yapısı

Pay SahibiSermaye Oranı (%)Oy Hakkı (%)
Feyzi Kıraç22,7927,31
Serkan Malçok19,1823,19
Can Kıraç11,0312,50
Fehmi Emre Kıraç11,0312,50
Diğer35,9724,50
Toplam100,00100,00

Kaynak: KAP kurumsal bilgi kartı, 04.03.2026.

Kıraç ailesi (Feyzi Kıraç, Can Kıraç, Fehmi Emre Kıraç) toplamda %44,85 sermaye payı ve %52,31 oy hakkına sahiptir.

2.2 Yönetim Kurulu

Ad SoyadUnvanGörev Türü
Feyzi KıraçYK Başkanıİcracı
Serkan MalçokYK Başkan Yardımcısıİcracı
Can KıraçÜyeİcracı değil
Fehmi Emre KıraçÜyeİcracı değil
Saim KılıçBağımsız Üyeİcracı değil
Erdal EmelBağımsız Üyeİcracı değil

2.3 Bağlı Ortaklıklar

Şirketin Romanya'da %100 bağlı ortaklığı olan TCK Kıraç Galvaniz SRL bulunmaktadır. Bu ortaklık çelik otokorkuluk, solar enerji sistemleri ve çelik konstrüksiyon alanlarında faaliyet göstermektedir.

3. Faaliyet Alanları ve İş Modeli

Kıraç Galvaniz'in faaliyetleri dört ana kategoride ele alınabilir:

Yol Güvenliği Ürünleri: Çelik otokorkuluk, motosiklet koruyucu bariyer, çarpışma yastığı, yaya korkuluğu, ses ve gürültü bariyerleri ile trafik işaret ve levhaları. Başlıca müşteriler Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) ve belediyeler olup iş alımı ihale süreçleriyle gerçekleşmektedir.

Sıcak Daldırma Galvanizleme: Çelik ürünlerin korozyona karşı korunması amacıyla gerçekleştirilen galvanizleme hizmeti. Hem şirketin kendi ürünlerine hem de üçüncü taraflara sunulmaktadır.

Solar Enerji Konstrüksiyonu: Güneş enerjisi santrallerinin çelik taşıyıcı yapılarının imalatı ve montajı.

Savunma Sanayi Ürünleri: MKE (Makina ve Kimya Endüstrisi) ve NATO NSPA (NATO Support and Procurement Agency) projeleri kapsamında çelik ürün ve yapılar.

Şirketin iş modeli, çelik profil ve sacı hammadde olarak tedarik edip kesme, kaynak, galvanizleme ve montaj süreçleriyle katma değerli ürünlere dönüştürmeye dayanmaktadır. Hammadde maliyetinde çelik fiyatları belirleyici olup bu maliyet müşteri sözleşmelerine yansıtılabilmektedir.

Mevcut verilerden yurt dışı satış payının belirgin olduğu görülmektedir; 2024 yılı üçüncü çeyreğinde yurt dışı satışlar çeyreklik gelirin yaklaşık %77'sini oluşturmuştur (Kaynak: KAP, 2024/9 finansal tablolar). Romanya'daki bağlı ortaklık, Avrupa pazarına erişimi desteklemektedir.

4. Sektör ve Pazar Dinamikleri

Şirket, KAP sınıflandırmasına göre "İmalat / Ana Metal Sanayi" sektöründe yer almakta ve BIST METAL ANA endeksine dahil bulunmaktadır. Ancak geleneksel çelik üreticilerinden (EAF/BOF ile ham çelik üreten şirketler) farklı olarak Kıraç Galvaniz, alt-akış (downstream) metal işleme ve katma değerli ürün üreticisidir. Bu nedenle ham çelik fiyatları şirket için bir gelir kalemi değil, girdi maliyeti niteliğindedir.

Şirketin gelir yapısını etkileyen ana sektörel dinamikler:

5. Finansal Performans

Finansal tablolar TMS 29 (Yüksek Enflasyonlu Ekonomilerde Finansal Raporlama) standardına göre düzeltilmiştir. Bu standart özellikle "Net Parasal Pozisyon Kazançları/Kayıpları" kalemi aracılığıyla raporlanan kâr rakamları üzerinde belirleyici etki yaratmaktadır.

5.1 Gelir Tablosu Özeti

Kalem (mn TL)2024 TTM2025 TTMDeğişim
Satış Gelirleri2.1612.988+%38
Satışların Maliyeti-1.264-1.679+%33
Brüt Kâr8971.309+%46
Operasyonel Giderler-170-111-%35
Faaliyet Kârı6731.189+%77
FGÖFK6141.280+%108
Finansal Gelirler, net167100-%40
Net Parasal Poz. K/(Z)-283136
Vergi Öncesi Kâr4981.516+%205
Vergi66-294
Net Kâr5641.222+%117
FAVÖK7521.222+%63
Amortisman2524-%6

Kaynak: KAP, 2024/12 ve 2025/12 finansal tablolar.

5.2 Kârlılık Göstergeleri

Oran2024/122025/12
Brüt Kâr Marjı%41,5%43,8
FAVÖK Marjı%34,8%40,9
Net Kâr Marjı%26,1%40,9
ROE%26,7
ROA%19,6
ROIC%16,7
HBK3,32 TL7,19 TL

Brüt kâr marjı, çelik girdi maliyetlerinin satış fiyatlarına yansıtılabilmesiyle %43,8 seviyesinde gerçekleşmiştir. FAVÖK marjı ile net kâr marjının %40,9 seviyesinde birbirine eşitlenmesi dikkat çekmektedir; bu durum, finansal gelir/gider, parasal pozisyon kazanç/kayıp ve vergi kalemlerinin net etkisinin birbirini dengelemesinden kaynaklanmaktadır.

5.3 TMS 29 Etkisi

"Net Parasal Pozisyon Kazançları/Kayıpları" kalemi 2024'te -283 mn TL iken 2025'te +136 mn TL'ye dönmüştür. Bu 419 mn TL'lik olumlu değişim, raporlanan net kârdaki artışın önemli bir bileşenidir. Çeyreklik verilerde TMS 29 düzeltmeleri dönem sonu yoğunlaşmaları nedeniyle önemli dalgalanmalara yol açabilmektedir.

5.4 Çeyreklik Performans (2025 Dördüncü Çeyrek)

2025 yılının dördüncü çeyreğinde satış gelirleri 1.272 mn TL olarak gerçekleşmiş olup bu tutar yıllık satışların yaklaşık %43'üne karşılık gelmektedir (Kaynak: KAP, 2025/12 finansal tablolar). Brüt kâr marjı çeyreklik bazda %61,9, FAVÖK marjı %63,8 seviyesine ulaşmıştır. Dördüncü çeyrekteki yoğunlaşma, yıl sonu proje teslimatlarının ve sözleşme kapatmalarının bu döneme ağırlık kazanmasıyla ilişkili olabilir.

6. Bilanço Yapısı (31.12.2025)

6.1 Bilanço Özeti

Kalem (mn TL)31.12.202431.12.2025Değişim
Nakit ve Nakit Benzerleri959727-%24
Ticari Alacaklar193308+%59
Müşteri Söz. Doğan Varlıklar8831.774+%101
Stoklar288583+%102
Toplam Dönen Varlıklar3.0144.280+%42
Maddi Duran Varlıklar1.4163.142+%122
Yatırım Aml. Gayrimenkul4715-%99
Toplam Duran Varlıklar1.9613.230+%65
Toplam Varlıklar4.9757.511+%51
KV Finansal Borçlar501288-%43
UV Finansal Borçlar30844
Ertelenmiş Vergi Yükümlülüğü299937+%214
Toplam Yükümlülükler9862.352+%138
Geri Alınmış Paylar0-95
Toplam Özkaynaklar3.9895.159+%29

6.2 Finansal Yapı Oranları

Oran2025/12
Cari Oran7,54
Likidite Oranı6,51
Nakit Oran1,28
Kaldıraç Oranı%31,3
Finansal Borç Oranı%15,1
Net Borç404 mn TL
Toplam Finansal Borçlar1.132 mn TL

6.3 Bilanço Notları

Maddi duran varlıklardaki artış (+1.726 mn TL): Şirketin eş zamanlı yürüttüğü iki büyük tesis yatırımı bu artışın ana kaynağıdır:

Yatırım amaçlı gayrimenkullerdeki 466 mn TL'lik azalma, bu varlıkların bir kısmının maddi duran varlıklara yeniden sınıflandırılmış olabileceğine işaret etmektedir.

Stratejik hedefler ve beklenen katkı: Yatırımcı sunumunda açıklanan üç yıllık hedefler arasında üretim hacminin %250 artırılması, ihracat payının %40'tan %70'e çıkarılması ve Ar-Ge bütçesinin cirodaki payının %5'ten %10'a yükseltilmesi yer almaktadır. Başköy tesisinin 2027 sonunda devreye girmesiyle birlikte yönetim, 2028 yılı için 5,9 milyar TL ciro ve 1,5 milyar TL FAVÖK hedefi öngörmektedir (Kaynak: yatırımcı sunumu, 21.04.2026). Bu hedefler şirket yönetimi tarafından kamuya açıklanmış olup gerçekleşme garantisi taşımamaktadır.

Müşteri sözleşmelerinden doğan varlıklar (1.774 mn TL): Toplam varlıkların %24'ünü oluşturan bu kalem, devam eden projelerde tamamlanmış ancak henüz faturalanmamış işleri temsil etmektedir. Yıl bazında iki katına çıkması, iş hacminin genişlediğine işaret etmektedir.

Borçlanma yapısındaki dönüşüm: Toplam finansal borçlar 531 mn TL'den 1.132 mn TL'ye yükselmiş; özellikle uzun vadeli borçlanma 30 mn TL'den 844 mn TL'ye çıkmıştır. Net nakit pozisyonundan (-513 mn TL) net borçlu pozisyona (+404 mn TL) geçiş yaşanmıştır. Bu dönüşüm, tesis yatırımının finansmanıyla ilişkilidir.

Geri alınmış paylar (-95 mn TL): 2024 sonunda bulunmayan bu kalem, şirketin 2025 yılı içinde kendi paylarından geri alım gerçekleştirdiğini göstermektedir.

7. Değerleme ve Güncel Gelişmeler

7.1 Değerleme Göstergeleri

GöstergeDeğer
Hisse Fiyatı (07.05.2026)111,70 TL
Piyasa Değeri~19,0 milyar TL
F/K (TTM)15,5x
PD/DD3,68x
FD/FAVÖK15,9x
HBK (TTM)7,19 TL

Kâr Dağıtımı: Şirket, 2025 yılı kârından temettü dağıtmama kararı almıştır.

7.2 Güncel Gelişmeler

8. SWOT Analizi

Güçlü YanlarZayıf Yanlar
Yüksek FAVÖK marjı (%40,9) — metal işleme sektöründe güçlü fiyatlama gücüne işaret etmektedir (Kaynak: KAP, 2025/12 finansal tablolar).Kamu ihalelerine yüksek bağımlılık: KGM ve belediye projeleri gelirin önemli kısmını oluşturmaktadır; devlet bütçe döngülerine duyarlılık söz konusudur.
Çeşitlendirilmiş ürün portföyü: yol güvenliği, galvanizleme, solar enerji ve savunma sanayi olmak üzere dört ayrı iş kolu bulunmaktadır.Net nakit pozisyonundan (+513 mn TL) net borçlu pozisyona (-404 mn TL) geçiş yaşanmıştır; tesis yatırımları döneminde finansal esneklik azalmıştır (Kaynak: KAP, 2025/12 bilanço).
NATO NSPA tedarikçi kabul sürecinin tamamlanmış olması, uluslararası savunma projelerine doğrudan erişim sağlamaktadır.Dördüncü çeyrek yoğunlaşması: 2025 yılı satışlarının yaklaşık %43'ü son çeyrekte gerçekleşmiştir; proje teslimat zamanlamasına bağlı mevsimsellik riski mevcuttur (Kaynak: KAP, 2025/12 çeyreklik veriler).
Bozüyük tesisi (1,35 milyar TL) Temmuz 2025'te devreye girmiş olup kapasite artışı fiilen başlamıştır (Kaynak: KAP ODA, bildirim 1482178).Halka arz tarihi Ağustos 2024 olup işlem geçmişi kısadır; tarihsel fiyat verisi sınırlıdır.
Cari oran 7,54 ve kaldıraç oranı %31,3 ile bilanço yapısı güçlüdür (Kaynak: KAP, 2025/12 bilanço).TMS 29 düzeltmeleri nedeniyle raporlanan kâr rakamlarında dönemler arası yüksek volatilite oluşabilmektedir (2024: -283 mn TL, 2025: +136 mn TL net parasal pozisyon etkisi).
FırsatlarTehditler
Başköy tesisi (2027 hedef): gözetleme kuleleri, mühimmat kovanları, metal sandıklar gibi savunma/enerji ürünlerine yönelik yeni kapasite (Kaynak: yatırımcı sunumu, 21.04.2026).Çelik fiyat volatilitesi: hammadde maliyetlerinde ani artışlar brüt marjı baskılayabilir; şirket çelik profil ve sac alıcısı konumundadır.
Türkiye savunma sanayi bütçesinin artış trendi: MKE ve NATO NSPA projeleri düzenli sipariş akışı potansiyeli taşımaktadır.Kamu bütçe kısıtlamaları: makroekonomik baskılar altyapı harcamalarında kesintiye yol açabilir; bu durum otokorkuluk talebini doğrudan etkileyecektir.
İhracat payının %40'tan %70'e çıkarılması hedefi; Romanya bağlı ortaklığı Avrupa pazarına erişimi desteklemektedir (Kaynak: yatırımcı sunumu, 21.04.2026).Döviz kuru riski: ihracat gelirlerinin TL karşılığı ile TL bazlı maliyet yapısı arasındaki makas dalgalanmaya açıktır.
Yenilenebilir enerji yatırımlarının hızlanması: solar enerji konstrüksiyon segmenti için büyüme potansiyeli mevcuttur.Tesis yatırımlarında bütçe/takvim aşımı riski: inşaat maliyetleri enflasyona duyarlı olup 500 mn TL'lik Başköy yatırımı makine-ekipman hariç tutarı kapsamaktadır.
Kamu altyapı bütçesi (571 milyar TL) ve 38.000 km bölünmüş yol hedefi, yol güvenliği ekipmanları talebini desteklemektedir (Kaynak: T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, 2026 bütçe).Uzun vadeli borçlanmanın 30 mn TL'den 844 mn TL'ye çıkması ile faiz yükü artışı; yükselen faiz ortamında finansman maliyetleri baskı oluşturabilir (Kaynak: KAP, 2025/12 bilanço).

9. Hangi Gözlükle Değerlendirmeli?

Bu bölüm, yatırımcının şirketi değerlendirirken odaklanması gereken kritik soruları özetlemektedir.


Kaynaklar

  1. KAP — Kurumsal bilgi kartı (TCKRC), 04.03.2026
  2. KAP — 2025/12 finansal tablolar (yayınlanma: 10.03.2026)
  3. KAP — 2024/12 finansal tablolar (yayınlanma: 28.02.2025)
  4. KAP — Özel durum açıklamaları (AselsanNet sözleşmesi, KGM ihalesi, kâr dağıtım kararı)
  5. KAP — Yatırımcı sunumu (21.04.2026)
  6. KAP ODA — Bildirim no: 1482178 (Bozüyük tesis açılışı, 25.08.2025)
  7. Borsa İstanbul — Fiyat verileri (07.05.2026)
  8. T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı — 2026 bütçe verileri
  9. Ana metal sanayi sektörü analiz çerçevesi

Yasal Uyarı

Bu raporda yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan görüş ve bilgiler genel nitelikte olup, herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler kişinin mali durumu ile risk ve getiri tercihlerine uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilere uygun sonuçlar doğurmayabilir. Raporda kullanılan veriler kamuya açık kaynaklardan derlenmiş olup bilgilerin doğruluğu ve güncelliği konusunda herhangi bir garanti verilmemektedir. Yatırım kararlarınızdan doğabilecek her türlü sonuçtan şahsen sorumlu olduğunuzu unutmayınız.